Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Bele is szólt az amerikai politikába a Nemzeti Tömörülés vezére, meg nem is.
Nyitókép: MTI/AP/Daniel Cole
Coming outolt a POLITICO párizsi konferenciáján a francia jobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) Marine Le Pent követő elnöke, Jordan Bardella: bár nem kíván beleszólni az amerikai politikába, de azért Donald Trump győzelmének örülne jobban.
„Nem vagyok amerikai, de Biden és Trump közül a szívem Trump felé húz” – mondta a francia politikus a brüsszeli lapnak.
Trump-pártiságát az amerikai exelnök gazdaságpolitikájával, valamint Joe Biden gyenge kognitív képességeivel indokolta.
„Ha a világ vezető gazdasági hatalmának elnöke vagy, életerősnek és fittnek kell lenned, meg kellően tiszta fejűnek ahhoz, hogy a helyes döntéseket hozd meg” – vélekedett Bardella, aki szerint a Bidennel kapcsolatos „legutóbbi videófelvételek, melyek a közösségi médiában keringenek, nem biztatóak”.
A francia jobboldal és Trump közötti jó viszony nem újkeletű. Az amerikai exelnök 2016-os győzelmét Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés akkori elnöke „az egész világon jelentkező nagyszerű mozgás” részeként értékelte, 2020-ban pedig azt nyilatkozta, hogy Trump újraválasztása lenne „a legjobb Franciaországnak”. A 2021-es capitoliumi ostromot ugyan elítélte, de azért nem tette meg egyszemélyi felelősnek Trumpot.
A francia-amerikai kapcsolatok örök problémája az, hogy Franciaország folyamatosan kifelé kacsintgat a NATO-ból; a NATO közös parancsnokságát a franciák még Charles De Gaulle tábornok elnöksége alatt hagyták el, és csak Nicolas Sarkozy léptette oda vissza az országot 2007-ben. A Nemzeti Tömörülés hagyományosan NATO-ellenes, ezzel kapcsolatban ugyanakkor Bardella ugyanezen a rendezvényen már finomabban fogalmazott. „A javaslat, amit mindig is támogattunk, a háborúval nem számolt” – vélekedett Bardella,
aki szerint Franciaországnak igenis ki kellene lépnie a transzatlanti szövetségből, de csakis az orosz-ukrán háború befejeződését követően, mert „háború alatt nem módosítgatunk szerződéseket”.
A háborúval kapcsolatosan Bardella elmondta azt is: álláspontja mindig az volt, hogy „igent mond Ukrajna támogatására, de nemet egy totális háborúra Oroszországgal szemben”. Ukrajna megtámadása szerinte „taktikai hiba” volt Vlagyimir Putyin részéről, mert az orosz elnök „alábecsülte a nyugati támogatást”, és Finnországot, illetve Svédországot közelebb vitte a NATO-hoz.
A Nemzeti Tömörülés a június 9-i EP-választáson felmérések szerint nagyjából a szavazatok egyharmadát szerezheti majd meg, azaz másfélszer többet, mint Emmanuel Macron elnök Reneszánsz pártjának listája.
Bardelláéké lesz az előrejelzések szerint az egész Európai Parlament legnagyobb pártdelegációja –
ezt a trófeát jelenleg Matteo Salvini Északi Ligája birtokolja.